Aleš Miklík
Ponoř se do přírody a najdeš sám sebe
Výpisky z knihy jsem udělal kvůli lepšímu pochopení častému pobytu sv. Františka v lesích na nepřístupných místech. František se v lesích a jeskyních dlouze modlil a meditoval.(LFK)
Nechť se tedy příroda znovu stane naším domovem.
Odkud pocházím? Ze svého dětství. Antonie de Sant-Exupéry
Podle indiánské tradice má každý člověk na Zemi místo kam opravdu patří, kde je skutečně doma….Dětská bezstarostná mysl, otevřená stejně jako srdce, je ještě nezatížená převzatými a často vnucenými vzorci vnímání a pravidly. Dovoluje nám však vnímat přírodu naplno.
V dospělosti vnímáme přírodu spíše jako kulisu.
Aleš Miklík: Stromy jsou opravdu živé. To sice ví každý, ale je rozdíl vědět a prožít to… Zvláště starší stromy mají dar vám nabídnout prožitek, ke kterému byste se jinak složitě dopracovávali – třeba zážitek konkrétního stavu vědomí… Požádejte strom aby vám zprostředkoval jaké to je žít s naplno otevřeným srdcem vůči celému vesmíru.
(Co dokáže strom? Nejen dýchá, ale i vnímá a to dokonce způsobem, který překračuje naše možnosti…Zdravý les funguje jako provázaný, sociální organizmus, kde spolu jednotlivé bytosti neustále komunikují a často se podporují i bez ohledu na druh…. Jednak na úrovni kořenů, pomocí těkavých látek v ovzduší, elektrickými proudy až do stratosféry, vnímají teplotu a vlhkost, přemísťují vodu na principu biotické pumpy… Kde jsou ve stromu paměťové buňky, které by takové učení dovolovaly? (viz tajný život stromů Petera Wohllebena)
(Existují vědecké studie, které zkoumaly účinky lidské reči a emocí na zdraví rostlin)
Mnoho obyvatel tzv. vyspělých zemí žije v pocitu osamění, odtržení od komunity a od smyslu života…Přitom ve skutečnosti na Zemi nikdy nejsme sami. Naopak jsme obklopeni sítí života…(zvířata, stromy)… na rozdíl od lidí si naši živí přátelé, stromy a zvířata, nevyžadují od našeho vztahu výhodu, nechtějí nás prodat inzerentům, bezduchým sociálním sítím. Jsou s námi rádi s takovými, jací jsme. Nemusíme ze sebe dělat něco jiného, než jsme, jen proto, abychom byli oblíení a dostali „laik“.
Jak začít? Pro začátek základní principy: vnitřní zklidnění, otevřené srdce a vědomí přítomnosti.
V přírodě dochází k oboustranné komunikaci a tím i vztahu…Příroda je zdrojem obživy i léků…Dnes už ten vztah nedokážeme polně pochopit…Jsme omezeni na informace příběhy, které nám předkládají vědci… Příroda k nám promlouvá stále, jen už pro hluboké zmatení a roztěkanost, kterým moderní člověk podléhá, už nerozumíme.
Odchod z ráje
Odchod je odklonem od důvěry v Matku Zemi a v to, že nám dokáže dát vše co potřebujeme, aniž bychom ji k tomu nějak nutili…Lovci a sběrači spíše ze zásahu vyšší moci, než vlastního přičinění nacházeli tolik potravy, aby se udrželi ve zdraví a v přiměřené početnosti….Matka Země a Otec Slunce nám dávají vše – jídlo, teplo, sílu a zdraví.
Z důvodů, které neznáme se lidé začali usazovat a obdělávat půdu…Země musela vydávat stále více svých plodů a surovin, aby uspokojila rychle rostoucí populaci lidí a jejich materiální potřeby. Objevilo se soukromé vlastnictví…. Narušil se vztah lidí a přírody.
Příčina duality mezi člověkem a přírodou bylo v Evropě osvícenectví. Descartes, Newton a průmyslová revoluce…Lidské tělo, mysl, živočichové, rostliny byly popsány a chápany jako stoje s daným účelem, konstrukcí a funkcemi. Vše je možné zvážit, změřit, spočítat a naplánovat… Vše může vysvětlit věda…Vyměnili jsme vnitřní, duševní práci za vnější, materializovanou, jsme fascinováni hmotou a budováním…Poznání jiného druhu- cítění, intuice, vnímání srdcem a integrace všech forem poznání, není současnou většinovou společností přijímáno… Příroda se stala místem „tam venku“… Chceme-li se vykoupit, je jedinou cestou obnova vztahu a vědomí jednoty… Na přírodu a mysl je možné pohlížet na dva různé projevy jednoho.
Najděte si svůj příběh fascinace přírodou… Jsme její součástí. A v zájmu nás samých má smysl udržovat s ní blízký kontakt.
Přestaň být jako vězeň
Lidé tráví stále více času v budovách a autech. Převažující pobyt mezi čtyřmi stěnami sebou kromě pohodlí přináší i obezitu, alergie, deprese, úzkosti, krátkozrakost, onemocnění srdce, poruchy spánku atd…Jung věřil, že většina problémů moderních lidí pochází ze ztráty kontaktu s našimi instinkty ( s prastarou moudrostí)…Toužíte-li po osvobození s vnitřního vězení můžete začít knihou Bill Plotkin- Divoká mysl a nebo osobním zážitkem ročním, či dlouhodobým pobytem v přírodě.
Léčení v přírodě – indická ajurvéda, čínská medicína, lidé žijící v přírodě vykazují menší duševní potíže. Příroda snižuje stres. Skandinávský friluftsliv (lesní školky, meditační střediska, lesní terapie v Japonsku (obě japonská náboženství spatřují v přírodě ztělesnění božské přítomnosti),rozkvetlé stromy během svátku Hanami spatří všichni Japonci. Tradiční koupele v japonských pramenech. Už pravidelné zalévání květin snižuje stres.
Příjemný pocit uvolnění a radosti a smysluplnosti přináší práce na zahrádce. Půdní bakterie pomáhají v těle pocitu štěstí. Lidé nehledají až tolik smysl života, jako pocit že jsou naživu(Joseph Campbell)
Slovo příroda a přirozenost byly původně v češtině jedno slovo.
Opakem divočiny je spoutanost.
Benefity lesní terapie:
- Zklidnění a uvolnění pozornosti
- Uvědomění si hlubších procesů a témat z pod vrstvy našich myšlenek
- Nalezení odpovědí a nových náhledů
- Posílení pocitů radosti, sebedůvěry díky spojení s větším celkem
- Získání odstupu
- Prohloubení vnímání
- Aktivní zapojení smyslů
- Firemní týmy nebo skupiny získají lepší pocit sounáležitosti, komunikace, tvořivosti, fantazie
- Zdravotní benefity : posílení imunity, zklidnění nervového systému, srdce, plíce, smysly
Hlavní prvky lesní terapie
- Časová relativita (čas už není zdrojem stresu)
- Nemít cíl – nic nechtít, hluboké uvolnění
- Absence hodnocení a srovnávání
- Sdílení prožitého (mluví jen jeden, mluvící předmět, otevřené srdce, naslouchání a udržení vyřčeného pouze v kruhu (viz chlapská setkání)
Smysly jako kotvy v přítomnosti
- Smysl pro orientaci těla v prostoru
- Intuice – dovednost vnímat souvislosti, které neviníváme rozumem ani jiným smyslovým orgánem
- Naladit své srdce – hlas srdce co nám říká, po čem touží
- Použít své smysly – vůně, doteky, zvuky- hledáme je
- Pomalá vědomá chůze
- Šálek čaje z bylin na závěr než prostor opustíme a přejdeme hranici
- Někdy máme čas jen na krátké ponoření (místo tří hodin, jen půl)
- Ústřední částí lesní terapie je laskavost, vnímavost potřebám svýma druhých.
Hra se stromy
Zkuste najít strom, který vás upoutá. Postavte se před něj a napodobujte jeho postoj a pohyby. Chvíli tak zůstaňte.
Lesní office: Najděte si místo v přírodě, kde můžete pracovat např. s počítačem. Propojit práci s počítačem s cviky. (Nádech výdech, hledání barev, uvolněte se, zvuky se zavřenýma očima, odhad vzdáleností)
Dovolte si přírodu.
Napsat komentář